Kapitola 40. – 59.

40. Chlebová dieta

Již několik týdnů se pořad na Tip rádiu s názvem Jak zhubnout věnuje tématu monotónních diet. Po vajíčkové dietě, dietě kliniky Mayo a bramborové dietě je v tomto díle na řadě chlebová dieta. Používá se než na hubnutí, spíše jako odlehčovací dieta s určitým pročišťujícím efektem. Konzumují se při ní totiž potraviny s vysokým obsahem vlákniny. V minulosti byla tato redukční kúra velmi populární, ale dnes, kdy je na trhu spousta dostupných vlákninových přípravků, chlebová dieta poněkud ztrácí na významu.

41. Tukožroutská polévka

Další díl, s pořadovým číslem čtyřicet jedna, je stále ještě věnovaný monotónním dietám. Ty způsobují hubnutí právě díky tomu, že jsou fádní a stereotypní. Neustále se v jídelníčku opakuje stejný pokrm a člověk časem přestane mít chuť k jídlu a samovolně si zmenší přísun kalorií během dne. V tomto dílu je konkrétně řeč o tzv. tukožroutské polévce. Princip diety spočívá v tom, že tělo přijímá velké množství tekutin a tudíž je také přestává zadržovat. Během diety se tedy spíše než tuky ztrácí z těla zadržovaná voda.

42. Dieta podle krevních skupin

Čtyřicátý druhý díl pořadu MUDr. Leoše Středy na Tip rádiu se věnuje tématu diety podle krevních skupin. Ty jsou celkem čtyři a člověku jsou dány geneticky, každý je zdědil po svých rodičích. Autor diety podle krevních skupin předpokládá, že nutriční informace se dají zjednodušeně určit z krevní skupiny. Podle toho, k jaké krevní skupině patříme, naše tělo údajně zpracovává potravu. Základním principem diety je to, že z jídelníčku jsou primárně vyřazeny kalorické potraviny (mléčné výrobky, přílohy, uzeniny apod.) právě podle toho, jak nám to diktuje naše krevní skupina.

43. Zónová dieta – obecně

Čtyřicátý třetí díl je posledním pokračováním pořadu o hubnutí s MUDr. Leošem Středou v roce 2014. Vánoční období je jedním z nejhorších z hlediska přibírání kilogramů. Venkovní počasí nikoho moc neláká k pohybovým aktivitám, a k tomu se stoly prohýbají pod vánočním cukrovím, chlebíčky a jednohubkami. Proto je dobré znát základní redukční diety. Hlavním tématem tohoto dílu je zónová dieta, která je populární převážně v zahraničí.

44. Zónová dieta – podrobněji

Také v novém roce pokračuje pořad na Tip rádiu, který se věnuje hubnutí a redukčním kúrám. Pořadem provází i nadále MUDr. Leoš Středa. Tento díl navazuje na ten předchozí, kdy byla řeč o zónové dietě. Ta je velmi účinná, ale bohužel u nás nepříliš známá a oblíbená spíše za hranicemi. Dieta spočívá v dodržování jiného poměru sacharidů, tuků a bílkovin v každém jídle, než tak jak to je běžné v naší normální stravě.

45. Dieta StředaForm (1)

Další pokračování pořadu o hubnutí je věnováno redukčnímu režimu, jehož autorem je přímo moderátor tohoto pořadu, MUDr. Leoš Středa. Dieta se jmenuje StředaForm. Server www.kaloricketabulky.cz kdysi tuto dietu označil za nejpopulárnější u nás. Redukčních režimů je opravdu spousta a tak není možné s určitostí říct, zda je StředaForm nejpopulárnější. Jisté však je, že patří mezi ty nejoblíbenější a také nejúčinnější.

46. Dieta StředaForm (2)

Čtyřicátý šestý díl navazuje na ten předchozí, kde byla řeč o dietě StředaForm. Tato dieta je opravdu velmi jednoduchá a i její dodržování je snadné. Odpadá při ní pocit hladu, který je běžný při různých nízkokalorických dietách, které lidem rozepisuje většina výživových poradců. Snaží se navíc tvrdit, že jejich redukční kúra je návodem na zdravou životosprávu. To ale není žádná dieta, protože principem každé je nějakým způsobem ošidit jídelníček, aby došlo k poklesu tělesné hmotnosti.

47. Dieta StředaForm (3)

Již třetí díl pořadu o hubnutí na Tip rádiu je věnován redukční dietě StředaForm. Tuto dietu začal MUDr. Leoš Středa sestavovat ještě v době, kdy působil ve výzkumném ústavu endokrinologickém, tedy v osmdesátých letech minulého století. Dieta je oblíbená hlavně z toho důvodu, že člověka neomezuje z hlediska jeho běžných životních potřeb. Tak to dělají například běžné nízkokalorické diety a lidé je většinou nejsou schopní dlouho dodržovat a selhávají.

48. Dieta StředaForm (4)

V rámci vysílání pořadu Jak zhubnout se posluchači mohou zúčastnit tzv. virtuální ordinace. Virtuální je proto, že pacienti navštíví pana doktora obrazně přes počítač, přes internet. Odborníkem, který radí, kterou redukční dietu zvolit, je MUDr. Leoš Středa. Někdy se říká, že dieta by neměla být základem hubnutí. Tím by měla být převýchova ke zdravému životnímu stylu. Ne každý však má tu možnost či odhodlání toto podstoupit.

49. Dieta StředaForm (5)

I v tomto díle je povídání zaměřeno na dietu StředaForm. Ta byla sestavena hlavně pro ty, kteří nejsou schopni dodržovat zdravý životní styl, naučit se jíst pravidelně, pět až šestkrát denně v malých porcích. Tito lidé mají své zažité návyky pocházející z rodiny či z okolí a jen velmi těžko je dokáží překonat. Přesto ale chtějí zhubnout a není jich zrovna málo. Ideální je tedy dieta, která se nesnaží pacienta změnit, ale která se mu snaží přizpůsobit.

50. Dieta StředaForm (6)

Dieta StředaForm hraje hlavní roli i v tomto pokračování pořadu o hubnutí. Nejedná se o žádný zázračný dietní režim, je to jedna z mnoha účinných diet, které jsou dnes známy a používány. Tato dieta staví hlavně na tom, že ne všichni lidé jsou schopni či ochotni změnit svůj dosavadní životní styl. Někdo nemůže z důvodu stravování v závodní jídelně, jiný zase připravuje jídlo celé rodině apod. Navíc náš národ zrovna nepatří mezi milovníky salátů, ale spíše máme rádi maso a knedlíky.

51. Dieta StředaForm (7)

Pokud jste se rozhodli zhubnout, nemusíte do žádných hubnoucích center, ve kterých vám poradí se sestavením jídelníčku. Nemusíte ani hledat výživového poradce, který se vám nakonec jen bude snažit prodat nějaký svůj zázračný produkt na hubnutí. Můžete zkusit hubnout s naší virtuální ordinací, a to zcela zdarma. Jak to vypadá, když pacient přijde k lékaři s problémem, kterým je jeho nadváha, mnohdy již obezita vyššího stupně?

52. Instantní dieta (1)

V dalším díle pokračují rady, jak správně hubnout a zhubnout. Je zcela nesprávné, když vám výživový poradce či kdokoliv jiný naplánuje konkrétní dietní jídelníček. Hrozí, že během redukční kúry budete jíst něco jiného, než na co jste zvyklí a k čemu se po ukončení hubnutí opět vrátíte. V takovém případě je velmi pravděpodobný výskyt jojo efektu. Pacient by si měl jídelníček sestavit sám na základě doporučených potravin vhodných v rámci diety.

53. Instantní dieta (2)

Padesátý třetí díl pokračuje v duchu redukčních diet, zdravého životního stylu a správné životosprávy. Uvádí jej MUDr. Leoš Středa. Představuje zde jednotlivé kapitoly knihy Nebezpečný svět kalorií, kterou napsal společně s Prof. Rajko Dolečkem a MUDr. Kateřinou Cajthamlovou. Cílem pořadu je naučit posluchače orientovat se ve světě hubnutí a diet, aby dokázali hubnout sami a neskočili na „špek“ kdejakému prodejci „zázračných“ přípravků na hubnutí.

54. Instantní dieta (3)

Také další díl je věnován instantním dietám, které jsou vyráběny komerčně. Slouží k hubnutí pomocí komerčně nabízených koktejlů, kaší, nápojů, tyčinek a podobně. Takovéto redukční diety sice někdy mohou pomoct a být účinné v boji s kilogramy, většinou se však jedná pouze o krátkodobý efekt. Člověk hezky zhubne, ale jakmile začne jíst normální stravu, kila jdou opět nahoru. Velmi rychle po vysazení diety přichází jojo efekt.

55. Jak vidí hubnutí Kateřina Cajthamlová a Rajko Doleček?

Začít s hubnutím nemusí být pro každého jednoduché. Různých zaručených rad a tipů je plný internet a také mnoho časopisů. Pořad Jak zhubnout poradí posluchačům, čemu důvěřovat a čemu naopak nevěřit. Všechny tyto odborné rady jsou k naleznutí v knize Nebezpečný svět kalorií, kterou napsal prof. Rajko Doleček, MUDr. Leoš Středa a MUDr. Kateřina Cajthamlová. Právě jejím kapitolám je věnován padesátý čtvrtý díl vysílání.

56. Kateřina Cajthamlová radí s hubnutím (1)

Hostem dalšího dílu pořadu Jak zhubnout je opět MUDr. Kateřina Cajthamlová. Povídání je věnováno kapitolám knihy Nebezpečný svět kalorií, které právě paní doktorka Cajthamlová napsala. V minulém díle představila první kapitolu zaměřenou na filozofii hubnutí. Nyní pokračuje s další kapitolou, která se soustředí na to, kam až nás dovedla současná civilizace.

57. Kateřina Cajthamlová radí s hubnutím (2)

Několik posledních dílů se MUDr. Leoš Středa v pořadu Jak zhubnout věnuje kapitolám z knihy Nebezpečný svět kalorií, které napsala MUDr. Kateřina Cajthamlová. Ta se zaměřila spíše na psychologické aspekty hubnutí a na to, co člověka v životě ovlivňuje, proč lidé tloustnou a co jim může pomoci v boji s jejich nadbytečnými kilogramy. Obezita totiž není způsobena pouze nezdravou životosprávou, ale i mnoha dalšími faktory.

58. Kateřina Cajthamlová radí s hubnutím (3)

Padesátý osmý díl pořadu je věnován posledním dvěma kapitolám knihy Nebezpečný svět kalorií. Autorem těchto kapitol je MUDr. Kateřina Cajthamlová, která celkem přispěla devíti kapitolami. Paní doktorka v posledních kapitolách shrnula svůj pohled na to, jakým způsobem by člověk měl hubnout, aby se nestal chronickým dietářem a následovatelem různých reklam a komerčních nabídek na internetu a v médiích.

© 2024: znamy-lekar.cz | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress