Celebrity medicíny

Juscelino Kubitsek

Každý obor má své známé osobnosti a nejinak je tomu v medicíně. Kdo by u  nás neznal jména jako doktor Miroslav Plzák či Radim Uzel. Ze světových medicínských celebrit připomeňme např. doktora Michaela Crichtona, autora bestselleru Jurský park nebo Sir Arthura Conana Doyle, autora Sherlocka Holmese. Světově proslulé jméno má doktor Juscelino Kubitsek, brazilský prezident, jehož pradědeček pocházel z jižních Čech a měl dokonce cikánský původ. Na fotce to ale tak nevypadá.

Představujeme významné lékaře v naší a světové historii. Mezinárodního věhlasu dosáhl z našich Jan Evangelista Purkyně, také Jan Janský, u nás je dobře znám profesor Josef Thomayer.  Z významných jmen zahraničních věnujeme pozornost nejen zakladatelům medicíny, jako Avicenna, Hippokratés, ale také u nás možná méně známým, za to v zahraničí významným lékařům, jako José Rizal, oftalmolog a národní hrdina Filipín. Potom je možná dobře vědět, že řada lékařů se proslavila mimo svůj medicínský obor jako Vladislav Vančura či Josef Nesvadba nebo Ivan Hálek, známí jako spisovatelé či Emil Holub, známý jako cestovatel nebo Eduard Haken, kterého všichni znají jako operního pěvce. Také Miloš Sovák je znám hlavně jako speciální pedagog. Nemusíme do hluboké historie, k lékařským celebritám posledních let patří zejména Miroslav Plzák, Rajko Doleček, Radim Uzel, Josef Koutecký, Leoš Středa, Cyril Höschl, Jan Cimický, Roman Šmucler nebo Josef Švejcar.

Ano, mnohé lékařské celebrity se prosadily mimo medicínu, někteří známí lékaři se stali slavnými díky své práci. Stačí jejich jména vyslovit a každý hned ví: Dr. Alois Alzheimer, jeho britský kolega James Parkinson či John Langdon Down, podle jehož příjmení je pojmenován známý Downův syndrom. Rádi věnujeme medicínským celebritám prostor, vyberte si podle jména v menu vpravo nahoře.

© 2024: znamy-lekar.cz | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress