Jan Evangelista Purkyně

J.E.Purkyně a Purkyňův ústav (Purkinje´s Institute)

Jan Evangelista Purkyně

Jan Evangelista Purkyně byl český anatom a fyziolog, který patřil ve své době k nejznámějším vědeckým kapacitám, žil v letech 1787-1869. Jeho jméno najdeme díky jeho objevům v řadě medicínských termínů (Purkyňovy buňky v neurofyziologie, Purkyňova vlákna v anatomii srdce, Purkyňovy obrázky a Purkyňův jev – oba pojmy z oftalmologie). Na jeho počest byl však pojmenován např. kráter Purkyně na Měsíci, také je po něm pojmenován asteroid 3701 Purkyně. Univerzita v Ústí nese jeho jméno: Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Impozantní budovou 1. lékařské fakulty Karlovy univerzity v Praze je Purkyňův ústav na Albertově.

Purkyně byl od dětství ovlivněn jinou českou osobností: Janem Amosem Komenským. Jeho Orbis pictus bylo oblíbenou Purkyněho knihou a jeho maminka měla ze synova zájmu radost, neb si přála, aby směřoval k učitelské dráze.

Purkyňův ústav

Prezident T.G. Masaryk a Prof. MUDr. Otakar Srdínko, známý lékař: otevřen Purkyňův ústav

V budově Purkyňova ústavu jsou umístěna čtyři významná pracoviště 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. První tři ústavy slouží pro výuku studentů medicíny a vědecký výzkum, Ústav biologie a patologie buňky je pracoviště převážně vědecké:

  • Ústav histologie a embryologie 
  • Farmakologický ústav 
  • Ústav lékařské biologie a genetiky 
  • Ústav biologie a patologie buňky 

Stavba Purkyňova ústavu byla zahájena v roce 1923 podle návrhu architekta Aloise Špalka. Hlavním iniciátorem byl lékař a meziválečný politik a vlastenec Prof. MUDr. Otakar Srdínko. Má v Purkyňově ústavu svou pamětní desku. Budova měla být určena pro histologicko-embryologický a pro farmakologicko-farmakognostický ústav. Hlavní práce byly ukončeny v roce 1925 a ke slavnostnímu otevření za účasti prezidenta republiky T. G. Masaryka došlo 16. dubna roku 1926. Zprvu byla po profesoru Purkyně pojmenována největší posluchárna, od roku 1937 nese jeho jméno celý ústav. Nejvýznamnější stavební úpravou byla kompletní obnova fasád v osmdesátých letech minulého století. Hlavní posluchárna byla kompletně zrekonstruována a slavnostně znovuotevřena v roce 2013. Tvrdí se, že rekonstrukcí ztratila své historické kouzlo, které mnozí pamatujeme z filmu Jak svět přichází o básníky.

Johann Evangelist Purkinje

Johan Evangelist Purkinje (in Czech: Jan Evangelista Purkyně) was the one of the best known scientists of his time, he lived between 1787-1869. Purkinje was Czech anatomist and physiologist. His name appears frequently in medical terminology (Purkinje effect in ophftalmology, Purkinje cells in neurophysiology, Purkinje fibres in heart anatomy, Purkinje images, Purkinje shifts – both terms from ophtalmlogy), thanks to his scientific discoveries. In his honor the lunar impact crater Purkyně on the Moon is named after him and also the asteroid 3701 Purkyně. Ústí na Labem University bears his name: Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, English: Jan Evangelista Purkyně University in Ústí nad Labem. The impressive buidling of 1st Faculty of Medicine in Prague is named by Purkinje (Purkyňův ústav, English: Purkinje´s Institute). Purkinje graduated from Charles University Prague with a degree in medicine, and later he was appointed there as a Professor of Physiology.

Anketa

Nationality of Professor Purkinje is

80%

Czech (39)

20%

Austrian (10)

Celkový počet hlasů: 49

Use Google translator to obtain proper answer: Purkyně byl český lékař a vědec. Tedy české národnosti. Protože české země byly v jeho tehdejších dobách součástí Rakousko-Uherského mocnářství, jeho státní příslušnost byla rakouská. Otázka se týkala národnosti, takže správná odpověď je ta první.

© 2024: znamy-lekar.cz | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress