Kapitola 20. – 39.

20. Nízkokalorická dieta

V dalším pokračování se pan doktor Leoš Středa zabývá praktickou dietologií a konkrétně probírá, jakým způsobem se má držet redukční nízkokalorická dieta. To je jedna z nejčastěji předepisovaných restriktivních redukčních kúr. Z praktického hlediska je velmi vhodná, co se hubnutí týče, ale bohužel omezuje člověka v množství přijímaného jídla.

21. Portál kaloricketabulky.cz

Do dalšího dílu zavítal host, kterým je pan Ing. Tomáš Pětivoký. Ten je provozovatelem internetového portáluwww.kaloricketabulky.cz. Lidé, kteří se rozhodli zhubnout, ale i lidé, kteří se zajímají o zdravý životní styl, zde najdou nutriční hodnoty několika tisícovek potravin. Kromě těchto hodnot je možné také vyhledat, kolik kalorií se spálí při určité pohybové aktivitě. Poslechněte si celý díl a dozvíte se spoustu dalších zajímavostí.

22. Odborný kaučink

V dvaadvacátém dílu se MUDr. Leoš Středa zaměřil na další důležitou pomůcku při hubnutí. Tou první je počítání kalorií a joulů, k čemuž může sloužit například aplikace kaloricketabulky.cz, o které byl minulý díl pořadu. Druhým pomocníkem je určitá možnost tzv. kaučinku, neboli vedení odborníkem. K tomu může docházet přes internet nebo v lékařské ordinaci.

23. Dietní strava

Díl s pořadovým číslem dvacet tři je opět trochu zaměřen na praxi. Konkrétně se zabývá tím, co by vlastně měl člověk během redukční kúry jíst a které potraviny by měl preferovat. Například o jogurtech koluje mezi lidmi, kteří řeší nadváhu a obezitu, mylné přesvědčení, že nejlepší jsou ty nízkotučné. Takové jogurty ale neobsahují téměř žádné bifi-bakterie a jsou zahušťovány škrobem. Rozhodně se tedy nejedná o dietní potravinu.

24. Dietní přílohy

Dvacátý čtvrtý díl pravidelného pořadu o hubnutí na Tip rádiu se zabývá přílohami v rámci diety. Některé diety radí tuto část jídelníčku úplně vynechat z důvodu snížení příjmu sacharidů v období hubnutí. Jiní odborníci zase tvrdí, že absence příloh nemá smysl a má to pouze krátkodobý efekt. Když se k nim časem člověk vrátí, může kilogramy opět nabrat zpět. To je sice pravda, ale všeobecně je dobré se některých příloh zbavit nadobro. Například to jsou knedlíky, bramboráčky, hranolky a další, které obsahují příliš mnoho sacharidů.

25. Celkový přehled

Dvacátý pátý díl je opět o hubnutí a konkrétně o dietách. Povídání je z knihy Nebezpečný svět kalorií, který napsali tři autoři – lékaři, kterými jsou Prof. MUDr. Rajko Doleček, MUDr. Leoš Středa a MUDr. Kateřina Cajthamlová. Ta není velkou příznivkyní diet a prosazuje spíše komplexní pohled na redukční kúru. MUDr. Leoš Středa je naopak toho názoru, že během hubnutí by měl člověk nějakým způsobem omezit přísun energie a poté přejít na nový a zdravý životní styl, ve kterém bude upřednostňovat zdravou životosprávu. V tomto díle najdete přehled různých diet.

26. Hladovky a půsty

Díl s číslem dvacet šest navazuje na ten minulý. Probírají se hladovky a půsty v rámci redukční diety. Hladovka je extrémní variantou nízkokalorické diety, kdy je denní příjem kalorií redukován na nulu. Někdy se jim proto říká nulové diety. Jejich hlavním smyslem je jenom tzv. popostrčení hubnutí v okamžiku, kdy se třeba zastaví anebo jsou vhodné pro zahájení redukční kúry. Více o hladovkách a půstech se dozvíte v tomto díle.

27. Nízkokalorické diety

Jednou z možností nízkokalorické diety je počítání kalorií podle tabulky. To ale většinu lidí nebaví a snaží se tuto metodu obejít například různými krabičkami s připraveným jídlem. Krabičkové diety jsou velmi oblíbenou formou nízkokalorických diet a mají také stejný princip, kterým je energetická restrikce. Výhodou je hlavně úspora času, protože jídlo nám připravuje někdo jiný a doveze nám ho až domů. Nevýhodou však je, že toto jídlo se často liší od našeho běžného jídelníčku. Po vysazení krabičkové diety tak velmi často nastává jo jo efekt. Více o krabičkových dietách, nebo o Doberského a Charvátově dietě se dozvíte při poslechu dvacátého šestého dílu pořadu, který uvádí MUDr. Leoš Středa.

28. Hollywoodská dieta

Dvacátý osmý díl je opět věnovaný redukčním kúrám. Na každé dietě je možné najít něco pozitivního i negativního. Výhodou redukčních kúr z knížek je to, že si člověk může dietu sestavit sám, aniž by musel platit za sestavení jídelníčku nějakému nutričnímu poradci. V pořadu o hubnutí na Tip rádiu se dozvíte spoustu informací o všelijakých dietách a můžete si mezi nimi vybrat tu, která vám bude nejvíce vyhovovat.

29. Hollywoodská dieta – recepty

V díle dvacátém devátém se na žádost posluchačů MUDr. Leoš Středa vrací k tématu z minulého týdne, kterým byla Hollywoodská a hCG dieta. Přestože tyto diety nedoporučuje pro různá zdravotní rizika zájem o ně byl veliký. Posluchači si hubnutí podle Hollywoodské diety chtějí vyzkoušet proto jim pan doktor sestavil jídelníček na dva týdny.

30. Atkinsova dieta

Díl třicátý zaměřil MUDr. Leoš Středa na jednu z kapitol knihy Nebezpečný svět kalorií, kterou společně napsali Rajko Doleček, Kateřina Cajthamlová a Leoš Středa. Jedná se o Atkinsovu dietu. Ta patří k nejznámějším dietním režimům na americkém kontinentě. Jedná se o aktivní dietu, u níž se hubnoucí najedí do sytosti, je dobře snášena, protože u ní odpadá pocit hladu. Lidé kteří bojují s nadváhou celý život a nikdy nedosáhli trvalého úspěchu pomocí jiných diet, při této dietě hubnou celkem snadno a rychle.

31. Atkinsova dieta – jídelníček

Téma třicátého prvního dílu je věnováno praktické aplikaci Atkinsovy diety, která drasticky omezuje spotřebu sacharidů. Je velmi oblíbená hlavně proto, že se při ní nehladoví. Tato dieta má dvě fáze. V prvním týdnu se ze stravy vyřadí všechny sacharidy, včetně těch, které jsou obsažené v ovoci, mléku, mrkvi a podobně. V dalších týdnech se postupně přidávají malá množství sacharidů ve formě kterou organismus nejvíce postrádá, tedy ve formě ovoce a zeleniny. V dnešním díle si můžete poslechnout příkladový jídelníček této diety.

32. Dukanova dieta

V díle třicátém druhém se MUDr. Leoš Středa zaměřil na velmi oblíbenou Dukanovu dietu. Je to moderní aktivní dieta, při níž hubnete bez pocitu hladu a člověk konzumuje přirozené potraviny. Dukanova dileta stojí hlavně na bílkovínách, omezuje tuky a cukry. Nízkosacharidová dieta přináší vždy riziko nedostatku vlákniny. Tento nedostatek doporučuje doktor Dukan doplňovat pomocí vlákninových tablet, nebo pravidelnou konzumací ovesných otrub. Tato dieta funguje velmi dobře a pacienti si ji pochvalují.

33. Dukanova dieta – 2. část

Povídání ve třicátém třetím díle pořadu o hubnutí navazuje na minulý díl. V tom začal MUDr. Leoš Středa vysvětlovat základní principy ve světě velmi oblíbené Dukanovy diety. Je důležité podotknout, že během diety odpadá pocit hladu, potrava je složená především z bílkovin. Nejde však o žádné práškové instantní koktejly, ale o přirozené bílkoviny získávané z běžných potravin (ryby, maso, sýry…).

34. Bodová dieta

Třicátý čtvrtý díl pořadu o hubnutí je věnovaný bodové dietě. V 60. a 70. letech minulého století byla u nás velmi populární. V dnešní době se s touto dietou také často setkáváme, i když v úplně jiné modifikaci. Bodová dieta samozřejmě není to, co říkají v legraci mnozí antidietáři, tzn. „zbodnu, co vidím“. Je to systém, který vyjadřuje způsob hlídání potravin a není to tedy způsob diety. Vychází z principu, že nejlepší je jednoduchý systém bez jídelníčku, rozpisů atd. Co je základem této diety se dozvíte v tomto díle vysílání.

35. Dělená strava – obecně

Úvodem třicátého pátého dílu je anglická věta „Easy diet works best“. V překladu to znamená, že nejlépe funguje jednoduchá dieta. Opravdu je jedno, jakou dietu pro shazování kil zvolíme, ale měli bychom se s ní ztotožnit, měla by nám vyhovovat a jejím podmínkám bychom se měli snadno a rychle přizpůsobit. Jednou takovou jednoduchou dietou je i dělená strava. Ta je určitou částí odborné veřejnosti zavrhována, a to i přesto, že funguje.

36. Dělená strava – podrobněji

Třicátý šestý díl navazuje na povídání z předešlého týdne, kdy byla tématem dělená strava. Ta je v tomto díle rozebrána podrobněji. Její autor William Howard Hay dal tak trochu dělené stravě do vínku nepřízeň odborné veřejnosti tím, že tvrdil, že se nejedná o dietu, ale o přirozený výživový směr. V dávné historii, kdy byli lidé ještě odkázáni na lov, v podstatě také dělili stravu. Když se jim podařilo ulovit nějaké zvíře, jedli maso, a když se jim to nepodařilo, byli odkázáni na kořínky a rostlinnou stravu.

37. Monotónní diety

Výhradně dietnímu tématu je věnován třicátý sedmý díl pořadu na Tip rádiu, který uvádí MUDr. Leoš Středa. Tím tématem jsou monotónní diety, které vycházejí z konzumace jednotvárné stravy. Jde například o konzumaci vajíček u vajíčkové diety, banánů u banánové diety, rýže u rýžové diety apod. Neustálé opakování stravy a tím pádem i chuti má za následek útlum pocitu hladu a chuti k jídlu. Těmto dietám se někdy také říká fádní nebo stereotypní. Více o nich se dozvíte v tomto dílu pořadu.

38. Dieta kliniky Mayo

V dalším pokračování seriálu o hubnutí je opět řeč o monotónních, neboli fádních či stereotypních dietách. Díl s číslem třicet osm se však podrobněji redukčním režimem, který má název Dieta kliniky Mayo. Tato redukční dieta získala svoje pojmenování podle jedné americké kliniky zabývající se obezitou a hubnutím. U odborníků není tento dietní režim příliš oblíben a to převážně kvůli nevyváženosti jídelníčku. To je však problém všech monotónních diet.

39. Bramborová dieta

Třicátý devátý díl pořadu o hubnutí s Leošem Středou je na téma Bramborová dieta. Je to jedna z mnoha fádních diet, o kterých se pan doktor zmiňoval v minulých dílech. Stejně tak jako všechny monotónní diety, ani bramborová se u odborníků na hubnutí neshledává s pochopením a s uznáním. Lékaři jí zavrhují jako nevhodnou a mají k tomu řadu důvodů. Existuje však i skupina lidí, pro které jsou právě fádní diety vhodné. Jsou to lidé, kteří chtějí zhubnout, ale nedokáží se vypořádat se snížením příjmu energie. Více o bramborové dietě se dozvíte v pořadu Jak zhubnout na Tip rádiu.

© 2024: znamy-lekar.cz | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress